Archives
now browsing by author
OLIMP 2024
Najviša tačka Grčke i drugi najviši vrh Balkana, planina Olimp ipak nije najpoznatija po toj svojoj karakteristici. Dom Zevsa i panteona grčkih bogova, Olimp je vijekovima privlačio ljudsko interesovanje. Nama planinarima su ipak važnije njegove geografske karakteristike, ali nije zgoreg u priču dodati i malo mitologije. Planina Olimp je najstariji nacionalni park u Grčkoj, predstavlja prirodnu granicu između Tesalije i Makedonije.
Naša grupa sa nešto više od 30-ak učesnika u popodnevnim satima radnog dana kreće na put koji će trajati, uz kraće ili nešto duže pauze, gotovo 18 časova. Srećom, naši vozači Aco i Zoka su sjajni i put protiče ugodno i bez problema. Nakon kratke pauze u Leptokariji, gdje planiramo da odmorimo nakon silaska s planine, kroz gradić Lithoro i zatim kanjon Enipea dolazimo do Prionije na 1100 m, odnosno do polazne tačke za naš uspon.
I prije nego što smo spakovali i spremili stvari za uspon, počinje lagana kiša koja većinu učesnika tjera na oblačenje kabanica i druge zaštitne odjeće. Srećom, to traje svega nekoliko minuta i ubrzo se pojavljuje i sunce. Ipak, gotovo čitavo trajanje uspona do planinarskog doma nas prati nestabilno vrijeme uz povremene kapi kiše koje ne ometaju naše napredovanje. Tek zadnjih pola sata prije doma kiša počinje ozbiljnije da pada, pa nakon 1000 m visinske razlike i 6 km u dom stižemo pomalo natopljeni vodom. No, to ne predstavlja veliki problem, osim za one koji nisu ponijeli rezervnu odjeću, ali svi se ugodno osjećamo u toploj trpezariji gdje se odmaramo uz dobar izbor jela i pića.
Dom Spilios Agapitos, odnosno dom kojim porodica Zolota upravlja već generacijama, je najveći planinarski dom na Olimpu i jedna od glavnih tačaka na ovom dijeli evropskog pješačkog puta E4. Dom radi od maja do kraja oktobra i uz smještaj od 110 kreveta nudi širok izbor jela i osvježenja. Nalazi se na visini od 2100 m.
Nakon dobro prospavane noći, nakon nekoliko grupa koje su već otišle, naša grupa ovaj put kreće na uspon u 7 časova. Ovaj put nas kreće nešto više od 20, jer dio grupe zaključuje da je jučerašnji dan bio previše naporan i da neće imati snage za današnji uspon. Odgovoran potez od njih jer je na planini izuzetno važno znati dobro procijeniti svoje mogućnosti i nikada ne staviti lični interes i želje ispred sigurnosti cijele grupe.
Oni ostaju da još malo odmore u domu prije silaska nazad, a mi krećemo ka vrhu uz divne prizore izlazećeg sunca. Opet se penjemo uz igru sunca, izmaglice i oblaka, ali danas se nadamo nešto stabilnijem vremenu.
Uz lagani tempo i povremene pauze stižemo do vrha Skala na 2882 m. Kratka pauza, stavljanje šljemova i polazak na izloženi dio staze prema Mitikasu. Stijena je još dijelimično mokra od sinoćnje kiše, ali uz dovoljno pažnje prolazak nam ne predstavlja problem. Na žalost, dobar dio uspona se nalazimo u oblaku pa nam je vidik značajno skučen. Doduše, to je za neke od nas i olakšavajuća okolnost, jer oni manje iskusni i ne vide svu izloženost staze i lakše prolaze takve dionice s pogledom koji seže jedva nekoliko metara ispred.
Nakon nešto manje od sat vremena izbijamo na vrh Grčke i planine Olimp, Mitikas (2917,80 m). Veliki uspjeh za cijelu grupu, koja je bezbjedno i bez problema prošla i ovu najzahtjevniju dionicu. Čestitke, fotografisanje i poneki zalogaj su, kao i uvijek, rezervisani za boravak na vrhu.
Silazak nije ništa manje zahtjevan, naprotiv. Srećom, stijene su sada manje vlažne i put prema Skali takođe protiče bez zastoja. Od Skale nastavljamo kružnom stazom prema drugom po visini vrhu Olimpa. Skolio (2905 m) je mjesto sa koga se inače pruža savršen pogled na poznatu sjeverozapdnu stijenu Mitikasa. Na žalost, ovaj put smo uskraćeni za taj prizor zbog oblaka koji se opet nadvijaju nad nas.
Kružnom stazom se spuštamo prema domu i ponovo uključujemo na stazu kojom smo jutros prošli. Uz predah za ručak i odmor u domu, spremamo se za završnu dionicu puta prema Prioniji. Ovaj put je kiša odlučila da nas prati cijelih sat vremena, ali hrabro nastavljamo dalje. Ipak, do doma stižemo uz vedro nebo zrake sunca, ali većini je potrebno presvlačenje u toplu i suvu odjeću. Bilo je tu malo grčeva, žuljeva, sitnijih povreda, ali na kraju svi bezbjedno stižemo do autobusa.
Čeka nas zasluženi odmor u Leptokariji, a zatim i cjelodnevno izležavanje na plaži uz savršenu temperaturu Egejskog mora koje je još uvijek zagrijano na vrlo toplih 27 stepeni Celzijusa.
Dio grupe odlazi na put do mnastira Meteori u obilazak ovih jedinstvenih građevina smještenih na vrhovima nedostupnih litica. I oni nam se u popodnevnim satima pridružuju na pješčanoj obali Leptokarije. Neko se kupa, neko izležva, neko obilazi gradić i prodavnice sa grčkim delicijama i suvenirima, ali svima je dan odmora dobro došao.
Naredno jutro krećemo na put, ali prije izlaska na autoput svraćamo do Soluna i Zejtinlika. Srpsko vojničko groblje, koje ustvari nije samo srpsko nego je i francusko, britansko, italijansko, grčko i rusko, je groblje savezničkih vojnika palih u Prvom svjetskom ratu i najveće je takvo u Grčkoj. Na mjesto nekadašnje Glavne vojne poljske bolnice srpske vojske je nastalo ovo groblje u kome je sahranjeno više od 21 000 boraca.
U tišini i s najdubljim poštovanjem obilazimo grobna mjesta i samu kosturnicu, gdje se nalaze preci i nekih od učesnika pohoda.
U ranim jutarnjim satima narednog dana stižemo u Prijedor, umorni ali zadovoljni sa odlično provedenim vremenom u gostima kod Zevsa, Here i njihove mnogobrojne porodice.
Tekst: D. Zgodić
Foto: V. Dešić, B. Derkuća Bevandić, D. Vujčić, M. Romčević i D. Zgodić
Pogodnosti kod kupovine na benzinskim pumpama Limikom
Poštovani članovi Planinarskog društva “Klekovača”, kao što znate Društvo se redovno trudi da organizuje atraktivne i povoljne planinarske akcije. Takođe, samostalno ili u saradnji sa PSRS, obezbjeđujemo našim članovima popuste u mnogobrojnim prodavnicama sportske opreme. A pošto do planinarskih staza nekako moramo i doputovati, odlučili smo da u saradnji s kompanijom Limikom, obezbijedimo pogodnost u vidu kupovine na rate automobilskih guma, akumulatora i motornih ulja za naše članove. Dovoljno je da sa članskom karticom PD “Klekovača” sa uplaćenom članarinom za tekuću godinu dođete na benzinsku pumpu Limikom u Prijedoru i njihovo ljubazno osoblje će vam objasniti sve detalje. Više detalja možete dobiti i na info@pdklekovaca.org. Veliku zahvalnost za ovu pogodnost dugujemo našem Vladimiru, kao i upravi kompanije Limikom. https://www.facebook.com/profile.php?id=100054875257366&mibextid=ZbWKwL
Planinarski pozdrav!
OLIMP 2024
OLIMP 2024
Planinarsko društvo “Klekovača” u skladu sa godišnjim planom akcija organizuje odlazak na Olimp, postojbinu grčkih bogova i Zevsov presto. Planina Olimp, na granici između grčkih pokrajina Tesalije i Makedonije, nacionalni je park od 1938. godine, prvi u Grčkoj. Vrh planine je prvi put ispenjan 1913. godine, relativno kasno za evropsku planinarsku tradiciju. Idealno vrijeme za penjanje je kraj ljeta, odnosno početak jeseni zbog stabilnih vremenskih prilika. Uspon ne spada u tehnički zahtjevno penjanje, osim završne dionice između prevoja/vrha Skala (2882 m) do vrha Mytikas (2917 m), koja je označena UIAA ocjenama I-II zbog neophodnog korištenja ruku kod kretanja.
Plan akcije:
I dan (19.09.2024.)
- Polazak ispred gradskog stadiona u Prijedoru u 18:00 časova.
- Putovanje preko Hrvatske, Srbije, Sj. Makedonije do Grčke uz usputne pauze.
II dan (20.09.2024.)
- Dolazak u Leptokariju u jutarnjim časovima
- Odmor uz kafu i doručak
- Polazak na uspon od Prionije do pl. doma Spilios Agapitos (Refuge A) – visinska razlika 1000 m
- Dolazak u dom Spilios Agapitos u popodnevnim satima
- Odmor i noćenje
III dan (21.09.2024.)
- Polazak na uspon u ranim jutarnjim časovima, prije izlaska sunca
- Uspon na Mytikas (2917 m) u prijepodnevnim satima, odmor na vrhu – visinska razlika 900 m
- Povratak preko vrha Skala (2882 m) prema vrhu Skolio (2911 m)
- Dolazak u dom, ručak, odmor i povratak prema autobusu i Leptokariji
- Smještaj u apartmane, kupanje na moru i noćenje
IV dan (22.09.2024.)
- Prva grupa ostaje cijeli dan u Leptokariji na plaži – slobodne aktivnosti
- Druga grupa ide u obilazak manastira na Meteorima, nakon povratka slobodne aktivnosti
V dan (23.09.2024.)
- Polazak nazad u jutarnjim časovima
- U povratku moguć obilazak Zejtinlika, srpskog vojničkog groblja u Solunu.
- Dolazak u Prijedor u kasnim večernjim satima.
Neophodna oprema za izlet:
Biometrijski pasoš s minimalnim rokom isteka od tri mjeseca od datuma povratka, planinarske gojzerice, ranac, planinarski štapovi, prikladna planinarska odjeća za visine do 3000 m, planinarski šljem (samo za one koji penju Mytikas), rukavice za via ferratu ili slične zaštitne rukavice zbog penjanja po stijenama, zaštitne naočare, zaštita od sunca (krema, kapa), mijeh ili boca za vodu, pribor za prvu pomoć, odjeća za boravak na plaži i u Leptokariji, pribor za ličnu higijenu, vreća za spavanje ili liner (navlaka) – u domu je moguće iznajmiti posteljinu po cijeni od 8 EUR, papuče za boravak u domu. Zbog velike suše sanitarni prostori u domu će biti na raspolaganju isključivo od 18:30 do 08:00. Neće biti vode za tuširanje, nego samo za umivanje, pranje ruku i zuba. Van toga vremena dostupan je vanjski toalet bez tekuće vode. Hrana i piće se mogu kupiti u domu. Restoran je otvoren od 06:00 do 21:00. Cijena 1.5 l vode je 2.50 EUR.
Dopušteno je donijeti svoju hladnu hranu, ali nije dopušteno kuhanje unutar ili van objekta.
Za uspon na Mytikas je neophodno planinarsko iskustvo u kretanju izloženim stjenovitim dionicama. Ova dionica nije prikladna za lica koja imaju strah od visine. Sva lica učestvuju na izletu na sopstvenu odgovornost. Maloljetna lica mogu učestvovati na izletu samo uz prisustvo roditelja ili staratelja.
Cijena izleta je 300.00 KM po osobi. U cijenu su uključeni troškovi prevoza, noćenja u planinarskom domu, dva noćenja u apartmanima na moru, troškovi organizacije izleta i putnog osiguranja. Troškovi hrane, pića, ulazaka u zaštićena područja, muzeje i sl. nisu uključeni u navedene troškove.
Zbog putovanja kroz zemlje EU, strogo zabranjeno nošenje nedozvoljene hrane i pića u prtljagu!
Pravo prvenstva kod prijave na izlet imaju članovi PD „Klekovača“. Rok za njihove prijave je 25.08.2024.
Rok za prijave ostalih učesnika je od 25.08.2024. do 30.08.2024.
Krajnji rok za uplatu cjelokupnog iznosa za sve učesnike je 05.09.2024.
Otkazivanje učešća ne podrazumijeva povrat novca. Moguće je pronaći zamjenu.
Vodiči na izletu su: Duško Vujičić i Draško Zgodić
Vođa puta: Dragan Romčević
Sve prijave isključivo na info@pdklekovaca.org, odnosno na brojeve telefona: 065/611-052 i 065/586-350
Kod prijave obavezno dostaviti slijedeće informacije: ime i prezime, broj pasoša i br. telefona/e-mail.
ARARAT 2024
Ararat, mitska planina. Jermenima nacionalni simbol i Majka svijeta. Važna planina i za druge hrišćane, jevreje, ali i muslimane jer se pominje u Starom zavjetu i Kur’anu kao mjesto gdje je pristala Nojeva barka nakon potopa. Kurdima mjesto pod kojim je nekoliko puta pokušano formiranje njihove države. Turskoj simbol nadmoći nad jednima i drugima. A nama planinarima atraktivan i izazovan vrh za uspon.
Put počinje letom iz Sarajeva i spavanjem na klupama aerodroma Istanbul, dok čekamo jutarnji let za krajnji istok Turske, grad Igdir. Prvi susret sa ulicama grada, ali i vozačima jasno govori da smo značajno odmakli od Evrope i da tu vlada neka druga tradicija. Gotovo svaki vozač je ukrasio svoje vozilo nekom vrstom vunenog prekrivača koji stoji na instrument tabli vozila, a i ostatak vozila je okićen šarenim i šljaštećim sitnicama. Neki od njih imaju i ukrase na točkovima, koji značajno izlaze iz gabarita vozila i koje podsjećaju na Mesaline dvokolice iz Ben Hura.
Ali moramo da primjetimo da su svi vrlo ljubazni i uslužni. Upoznajemo vođu našeg vodičkog tima u hotelu i vrlo brzo dogovaramo sve detalje za taj, ali i naredne dane. Ararat nije moguće penjati bez lokalne agencije, zbog strogih pravila i dozvola koje izdaja turska vojska. Do 2004. godine uspon nije bio ni dozvoljen. Ostatak dana koristimo da obiđemo Igdir, kupimo poneku sitnicu i potrepštine za uspon. Gradske ulice Igdira nisu baš egzemplar čistoće, a gotovo sve građevine izgledaju nekako poluzavršeno. U glavnoj ulici je dosta čajdžinica u kojima sjede isključivo muškarci. Obilazimo i odlično očuvanu Isak Pašinu palatu, koja priča priču o prošlosti. Veče završavamo sjajnom večerom u restoranu koji nosi ime po planini na koju sutra idemo i ima odličan pogled nju.
Jutrom napuštamo hotel i u dva vozila krećemo prema prvom visinskom kampu. Nekoliko nas je u vozilu s glavnim vodičem i naš put je miran i ne pretjerano uzbudljiv. Ostatak ekipe je u kombiju koji vozi Kurd koji vjeruje da vozi Pikes Peak International Hill Climb trku. Ne smeta mu ni to što se motor pregrijava, to riješava podizanjem haube. Uglavnom, svi sretno stižemo do prvog visinskog kampa na 3200 m. Obično je praksa da se taj prvi dan radi aklimatizacijski uspon sa 2200 m do kampa, ali mi ćemo to kompenzovati izlaskom na visinu od gotovo 4000 m. Nakon upoznavanja kampa i smještaja u šatorima koji su vrlo komforni i imaju prave krevete i dušeke, spremamo se polazak na prvi aklimatizacioni uspon.
Na žalost, vrh planine je u oblaku, tako da ne vidimo mnogo. Uz put nas zasipa i malo snijega, tek da se podsjetimo na kojoj smo visini. Teren je prašnjav i kamenit i neugodan za hodanje. Na stazi srećemo veliki broj planinara, od kojih neki penju, a drugi silaze. U ovom dijelu godine je najstabilnije vrijeme i mnogi ga upravo zbog toga biraju za uspon. Svi dobro podnose uspon na 3800 m i nakon kratkog zadržavanja idemo nazad u kamp, na zasluženi ručak. Hrana je raznovrsna i obilna, ali možde ne baš po ukusu svih, jer se uglavnom sastoji od voća i povrća, a manjim dijelom od mesa.
Nakon ručka i odmora u našem kampu srećemo jednog člana sarajevskog tima koji je već na planini. Ispostavlja se da je to legendarni BH planinar Muhamed Gafić. Na žalost, zbog uzimanja nekih lijekova, nije mogao nastaviti uspon i čeka svoj tim u ovom kampu. Zajedno večeramo i on nam priča svoja mnogobrojna iskustva sa najviših svjetskih planinarskih vrhova.
Prvi sitni problemi počinju u narednoj noći, odnosno ujutro kada se dijelu grupe javljaju stomačni problemi. Da li su naši stomaci samo nenaviknuti na hranu ili nismo dovoljno prali ruke, nismo sigurni. No, uz priručna medicinska sredstva brzo riješavamo i taj problem. Bar za sada.
I pored tih nedaća svi su spremni za drugi dan aklimatizacije do drugog visinskog kampa na 4100 m. Dan uspona je potpuno sunčan i ovaj put imamo sjajan pogled prema vrhovima Ararata. Mada, priznajemo da je ipak ugodnije penjati u oblaku, jer sunce na toj visini nije blagonaklono. U drugom kampu odmaramo gotovo sat vremena i tu se srećemo sa planinarima iz PK „Gorštaci“ Sarajevo, koji su to jutro uspješno ispenjali vrh. Gotovo u isto vrijeme krećemo nazad prema prvom kampu, mi na odmor, a oni samo na kratku pauzu i zatim povratak u dolinu.
Poslije večere se kod jednog člana grupe opet javljaju probavni problemi, ovaj put u vidu mučnine, a uzrok je vjerovatno sunčanica od cjelodnevnog izlaganju suncu bez zaštite. No, uz san i odmor i taj problem je riješen do jutra.
Naredni dan je rezervisan za konačni uspon do drugog visinskog kampa, gdje ovaj put ostajemo. Mi nosimo rančeve sa opremom za taj dan, a ostatak prtljaga za nama nose konji. Svaki kamp ima svoj tim koji se brine za taj transport. Konji i po nekoliko puta dnevno idu od kampa do kampa, po vrlo teškom i nezgodnom terenu.
U kamp stižemo pod snijegom, ali prognoza kaže da će tokom popodneva prestati i da bismo trebali imati dobro vrijeme za sutrašnji završni uspon. Uslovi u drugom visinskom kampu nisu baš tako komforni kao oni 1000 metara niže, ali planinari smo i lako se prilagođavamo. Rano odlazimo na počinak, ali na toj visini je vrlo teško spavati, pa većina samo leži i pokušava da koliko toliko odmori. Samo sretnici uhvate nekoliko sati sna.
Budimo se ili bolje rečeno ustajemo malo poslije ponoći. Doručak je poslužen u 01:00, a u 02:00 krećemo prema vrhu. Ispred nas je već dosta grupa koje su krenule ranije. Dva vodiča i devet članova naše grupe izuzetno laganim korakom polako napreduje. Na žalost, već na početku uspona najmlađi član naše grupe počinje osjećati simptome visinske bolesti. Pravimo češće pauze, ali na visini od 4700 m, malo prije samog izlaska sunca, zbog njegove ali i sigurnosti ostatka ekipe, odlučujemo da se vrati u kamp. Za njega je to veliko razočaranje, ali na planini se ne može ništa na silu. Ako želimo da se vratimo, prihvatamo poruke koje nam ona šalje. Jedan od vodiča se vraća sa njim zbog sigurnog povratka u kamp.
Pojavljuje se svjetlost, ali i dalje se nalazimo u oblaku i temperatura je oko 10 podioka ispod nule. Teren polako prelazi iz stjenovitog u snijegom pokriveno tlo. Izlaskom na visoravan pod vrhom još jedna članica grupe pokazuje simptome visinske bolesti, hipotermije i dehidracije. Njene probleme ipak uspijevamo sanirati uz brzo utopljavanje i hidrataciju. Iako je bilo dilema da li nastaviti uspon, ipak donosimo odluku da treba ići dalje i da je vrh dovoljno blizu i ne postoji veliki sigurnosni rizik ako se uspon nastavi.
Neko prije, a neko nešto kasnije, ali svi izlazimo na vrh u vremenu od 07:00 do 07:15. Pet sati nakon polaska.
A na vrhu sve standarno. Red čestitki, red poziranja i fotografisanja, red krštenja onih koji su prvi put na ovoj visini. Bilo je i rođendanskih čestitki i pokušaja duvanja svijećica na improvizovanoj mafin torti. Uživamo u pogledima na Jerevan, glavni grad Jermenije. Na Irak i na Nakchivan, azerbejdžansku enklavu podno planine. Uživamo o onome zašto i idemo na planine. Da se oči napiju ljepote koja je dostupna samo rijetkima koji dođu do vrha. Uglavnom, sat vremena vrlo brzo prolazi i vrijeme je za povratak.
Pažnja na povratku mora biti mnogo veća jer se većina nesreća na planini upravo tada dešava. Umorni smo od uspona, a teren je nezgodan za silazak. No, sve prolazi bez većih problema i sretno stižemo do drugog visinskog kampa. Odmor, pakovanje stvari i povratak u prvi kamp. Poslije toliko napora i hodanja, svima treba nekoliko sati sna i tako i radimo.
A pošto je jednom članu ekipe rođendan, a nismo se proslavili s tortom na vrhu, on nas časti pečenim jagnjetom za večeru. Poslije mnogo napora i lagane hrane, uživamo u ovoj kaloričnoj večeri i ponekom pivu.
Ujutro napuštamo kamp, pozdravljajući se sa vodičima, nosačima, kuvarima, zahvalni na tretmanu koji smo imali.
Dan koristimo da obiđemo nezaobilaznu lokaciju Nojeve barke, kako kaže legenda. A to je ustvari geološki oblik terena koji podsjeća na konture broda, bez drugih dokaza o tome. No, ljudi vole legende i rado vjeruju u njih. Pored toga, obilazimo i jezero Balik, nastalo blokiranjem doline lavom koja se u davnoj prošlosti erupcijom Ararata spustila u dolinu. Jezero je jedno od najviših u Turskoj i nalazi se na 2250 m.
Za kraj se pozdravljamo se sa ovim divnim ljudima i prekrasnim predjelima. Ostaje nam još koji dan da se odmorimo na ulicama Istanbula.
Tekst: D. Zgodić
Foto: N. Milošević, M. Sarić, T. Timarac, M. Bogdanović, D. Zgodić
Ararat – Agri Dagi (5137 m)
U skladu sa planiranim godišnjim aktivnostima Planinarsko društvo „Klekovača“, u periodu od 27.07.2024. do 06.08.2024. organizuje uspon na Ararat – Ağrı Dağı (5137 m), planinu na sjeveroistoku Turske, u graničnom području sa Jermenijom, Iranom i Azerbejdžanskom enklavom Nakchivan.
Pored toga što je najviša planina Turske, Ararat je poznat i po biblijskoj legedi kao mjesto gdje je pristala Nojeva barka. Vrh planine je ugašeni stratovulkan, prekriven snijegom i ledom.
Uspon na vrh nije tehnički zahtjevan, ali zbog visine podrazumijeva odličnu kondicionu pripremljenost, iskustvo u visokogorstvu, ekspedicijskom pristupu i prethodnim usponima na slične visine.
Plan akcije.
Dan 1.
27.07.2024.
Polazak iz Prijedora organizovanim prevozom prema Međunarodnom aerodromu Sarajevo
Let iz Sarajeva za Istanbul
Dolazak u Istanbul
Dan 2.
28.07.2024.
Let iz Istanbula za Igdir
Transfer sa aerodroma do hotela u Dogubayazit-u. Kratak odmor, obilazak grada i nabavka potrepština za planinarenje.
Slobodne aktivnosti i priprema stvari za planinu, noćenje.
Dan 3.
29.07.2024.
Doručak u hotelu.
Transfer do sela Eli, na visini od 2200 m.
Uspon da prvog visinskog kampa na 3200 m (do 5 sati hodanja)
Transportne torbe i sve što nije neophodno za uspon prenose konji.
Odmor i noćenje.
Dan 4.
30.07.2024.
Aklimatizacioni uspon do drugog visinskog kampa na 4200 m (do 5 sati hodanja)
Kratak boravak u kampu.
Silazak u prvi visinski kamp i noćenje.
Dan 5.
31.07.2024.
Uspon do drugog visinskog kampa.
Prepakivanje i priprema za finalni uspon.
Rani odlazak na odmor.
Dan 6.
01.08.2024.
Rano ustajanje u 02:00, polazak na finalni uspon u 03:00.
Uspon do vrha (u zavisnosti od vremenskih uslova od 5-6 sati)
Kratak boravak na vrhu i povratak.
Odmor u kampu sat vremena i povratak do kampa na 3200 m.
Noćenje.
Dan 7.
02.08.2024.
Povratak do sela Eli i zatim transport do Dogubayazita.
Smještaj u hotel, kratak odmor i zatim obilazak turistikih atrakcija (Isak Pašina palata, arheološki lokalitet Duripinar – lokalitet Nojeve barke, krater metora i dr.)
Rezervni dan u slučaju lošeg vremena.
Dan 8.
03.08.2024.
Transfer do aerodroma u Igdiru
Let za Istanbul.
Dolazak u smještaj u Istanbulu.
Dan 9.
04.08.2024.
Slobodne aktivnosti – obilazak Istanbula
Dan 10.
05.08.2024.
Slobodne aktivnosti – obilazak Istanbula
Dan 11.
06.08.2024.
Slobodne aktivnosti.
U popodnevnim satima transfer do aerodroma i let za Sarajevo.
Dolazak u Sarajevo u večernjim satima i povratak za Prijedor.
Neophodna oprema: Biometrijski pasoš sa minimalnim istekom roka važenja od 6 mjeseci od datuma prelaska granice, adekvatna odjeća za boravak na visinama iznad 5000 m (planinarske hlače, tehnička GTX jakna, perjanica, vuneni donji sloj odjeće i čarape, GTX termo rukavice, kapa), lagane planinarske cipele, visokogorske planinarske cipele sa termoizolacijom, planinarski ranac min. 40 l, transportna torba 80-100 litara, zaštitne naočare, pribor za prvu pomoć, zaštitna krema, vreća za spavanje, pribor za ličnu higijenu, neophodni lijekovi i sl.
Cijena akcije je 2,200.00 KM. U cijenu su uključeni troškovi transporta (avionski prevoz Sarajevo – Istanbul i Istanbul – Igdir i nazad, transport od Prijedora do Sarajeva i nazad), smještaj u hotelu u Igdiru, troškovi vodiča i ishrane u visinskim kampovima), dozvole za uspon, sertifikat o uspješnom usponu, smještaj u Istanbulu.
U cijenu nije uključen transport u Istanbulu i drugi troškovi boravka u Istanbulu, osim smještaja. Takođe, u cijenu nije uključeno ništa drugo osim gore navedenog. Obavezno je posjedovanje putničkog zdravstvenog osiguranja koje pokriva područje posjete.
Krajnji rok za prijave je 27.05.2024. Krajnji rok za uplatu prve rate (1,400.00 KM) je 30.05.2024.
Uplata druge rate (800.00 KM) je 7 dana prije polaska. Otkazivanje učešća ne podrazumijeva povrat prve uplaćene rate.
Poziv je otvoren isključivo za članove Planinarskog društva „Klekovača“, uz uslove navedene u opisu. Vodič zadržava diskreciono pravo da odluči o spremnosti prijavljenih učesnika za uspon.
Sve prijave i informacije na info@pdklekovaca.org ili na +387 65 586 350
Vodič je Draško Zgodić.
Obnavljanje rukohvata na Kozaračkom kamenu
Nelson Henderson, škotski ragbista, je jednom rekao: Shvatili ste smisao života ako sadite stabla, a znate da nećete sjediti u njihovom hladu.
Slična ideja se može primjeniti i na planinarenje. Koliko god vrhova popnete, koliko god u tome bili dobri, brzi i spretni, nećete postati istinski planinar ako nikada ne očistite ili obilježite neku planinarsku stazu, ako ne odnesete sa planine više smeća nego što ste ga sami napravili, ako kao pripadnik GSS-a ili obični planinar ne pomognete nekome u nevolji, ako ne podučite druge onome što znate… Lista je duga, ali shvatili ste poentu.
Sve dok bar nešto od toga ne napravite, dok ne uradite nešto za druge bez ikakve vidljive koristi za sebe, teško možete reći da ste planinar. Samo ste turista na planini, sa nešto skupljom opremom.
Vođeni tom idejom, ali i tradicijom Društva koje je od svog postanka radilo na izgradnji i održavanju planinarskih staza, ni nama nije bilo teško prionuti na posao i uraditi nešto od čega će korist imati svaki posjetilac najpoznatijeg vidikovca NP Kozara.
Prije nekoliko godina NP Kozara je postavio stubove sa rukohvatima da bi se pristup stijeni Kozaračkog kamena olakšao svima, jer to nije mjesto koje posjećuju samo iskusni planinari, nego i mnogi drugi. Na žalost, izbor materijala koji je tada iskorišten nije bio najbolji. Tako da je ubrzo rukohvat postao neupotrebljiv.
A nama iz „Klekovače“ je vidikovac Kozaračkog kamena važan jer je to mnogim članovima prvi korak u svijet planinarenja, to je mjesto gdje se na brzinu nakon radnog dana ode na kratku planinarsku turu, nalazi se u relativnoj blizini našeg planinarskog doma i centralna je tačka uspona za našu tradicionalnu akciju Pozdrav proljeću.
Tako smo odlučili da uz pomoć NP Kozara popravimo rukohvate i učinimo ih sigurnijim za sve posjetioce.
Oni su obezbijedili uže, a mi sav ostali materijal i volonterski rad naših članova. Naravno, ne smijemo zaboraviti ni naše prijatelje iz TR Mix iz Kozarca, Nedžada i Eminu, koju su nam donirali dio materijala. Hvala i gospodinu V. Kosu koji pozajmio dio neophodnog alata i Nikoli koji je dovezao uže do Kamena.
I naravno, hvala svim članovima „Klekovače“ na njihovom trudu i radu.
Dragi planinari i izletnici, mi smo vam uspon do Kamena učinili lakšim i sigurnijim. Od vas tražimo samo da svoje smeće ponesete sa sobom. Ništa više.
PD Klekovača
Novi ukrasi za Kotlovaču
Leonardo da Vinči je rekao: Sitnice čine savršenstvo, a savršenstvo nije sitnica.
Koliko je važno da je planinarski dom uredan i čist, topao i ugodan i da su domaćini prijatni, jednako su važne sitnice koje ga uljepšavaju i koje posjetioci pamte. Već godinama naša Maja priprema ukrase koji uljepšavaju našu veliku salu. Tako je i ovog proljeća spremila nove, koji predstavljaju četiri godišnja doba u prirodi i oni sada krase stolove u Kotlovači. Hvala joj na trudu i kreativnosti!
Uspon na Tisovac
Planinarsko društvo “Klekovača” Prijedor organizuje u nedjelju, 28.01.2024. godine jednodnevni uspon na Tisovac u blizini Banja Luke.
PROGRAM POHODA:
1. 6h – polazak autobusa ispred Sportske dvorane “Mladost”;
2. 7:40 – dolazak u selo Vidovo vrelo, susret sa planinarima iz Banja Luke, odmor uz kafu i čaj;
3. 8:30 – početak uspona;
4. 11h – izlazak na vrh Tisovac (1173 m), ručak i odmor onoliko dugo koliko nam vremenske prilike/neprilike budu dozvoljavale;
5. 12h – polazak sa vrha prema autobusu;
6. 14:30 – dolazak do autobusa;
7. 18h – dolazak u Prijedor.
Opšti uslovi za učešće: odlično zdravlje, fizička kondicija, psihička stabilnost, planinarske cipele (patike ne dolaze u obzir!), hlače, gamašne, jakna, polar, ranac od 25-35l, kapa, naočale za zaštitu od sunca, ranac, štapovi za hodanje, hrana, voda, planinarska iskaznica sa plaćenom članarinom za tekuću godinu, komplet prve pomoći.
Cijena prevoza je 20 KM.
Prijave izvršiti kod Valentine Dešić pozivom na tel: 065/845-238 do četvrtka 25. oktobra a obavezne uplate izvršiti u kancelariji Društva u ulici Kralja Petra I Oslobodioca 16 (KUD “Dr Mladen Stojanović”, II sprat) u četvrtak u periodu od 19-20h. Samo oni planinari koji na vrijeme izvrše uplatu ostvaruju pravo učešća na pohodu.
Sa Tisovca se pruža lijep pogled prema Čemernici, Vlašiću i ostlim planinama u okolini.
Vodiči su Valentina Dešić i Luka Ivanković.
Prijavljeni planinari stazu obilaze na vlastitu odgovornost!
Pridružite nam se!
Ljudi od planine – 70 godina postojanja i rada PD “Klekovača”
Dokumentarni film o istoriji planinarenja u Prijedoru, o korijenima našeg planinarskog društva. Po prvi put je u dugoj istoriji stvoren važan dokument koji priča našu priču. Film nema pretencioznu namjeru da pomene svakog važnog čovjeka ili događaj, a njih je bilo zaista mnogo u 70 godina dugoj istoriji. Tu zahtjevnu ulogu ostavljamo budućoj monografiji. Film je tu da nam ispriča emotivnu priču o planinarskoj ideji i ljubavi prema prirodi i planinama. O putu kojim su generacije planinara hodile i nastavljaju hoditi. Ovo je posveta njima. Veliku zahvalnost dugujemo tvorcima filma: Jasna Mandić, Boris Kojić i Bojan Jojić. Uživajte u gledanju onoliko koliko smo mi uživali u stvaranju.
PD Klekovača
Grossglockner & Grossvenediger 2023
Kako najbolje završiti sezonu ljetnih uspona nego penjanjem na neki od alpskih klasika iznad 3000 m.
Mi smo izabrali dvije najviše planine u Nacionalnom parku Hohe Tauern, a jedna od njih je i najviša u Austriji i istočnom dijelu Alpi. A druga je dom najvećeg austrijskog glečera.
Pogađate, radi se o Grossglockneru (3798 m) i Grossvenedigeru (3666 m).
Iako su uslovi gotovo ljetni, kalendar kaže da smo već odavno u jesni, pa se shodno tome teško može naći dom na većim visinama koji je otvoren. Svaki doduše ima otvorenu zimsku sobu, ali to biramo samo kada je neophodno i kada je zaista zima. Ako već možemo birati, radije biramo duže uspone, ali nakon toplih obroka, tuša i udobnih kreveta.
Za Grossglockner je to bio dom Salmhütte (2644 m), u dolini Ködnitztal, odakle krećemo mnogo prije izlaska sunca i preko grebena i glečera koji pokriva sjeverozapadnu stijenu dolazimo do najvišeg planinarskog doma u Austriji, Erzherzog-Johann Hütte (3454 m), na grebenu Adlersruhe.
Uz neuobičajeno malu količinu snijega za ovo doba godine, prelazimo preko glečera podno glavne stijene Glocknera, gdje je neophodno skinuti dereze i vezati se užetom radi dodatne sigurnosti. Vrijeme je odlično, pa i radnim danima ima dosta gužve na uskom grebenu, što predstavlja i najveću opasnost. Prvo se dolazi do Kleinglocknera (3770 m), a zatim se spušta na sedlo Glocknerscharte (3766 m) i onda ponovo penje do glavnog vrha.
Grossglockner (3798 m) ili Veliki Klek, kako je poznat u slavenskim jezicima i što je možda korijen njegovog naziva, je najviša planina Austrije i istočnih Alpi.
Silazak nije ništa zahtjevniji od uspona, naprotiv. Opet je potrebno obratiti veliku pažnju na mjesta gdje se možemo mimoići s drugim grupama, tako da ničija sigurnost ne bude ugrožena.
Korak po korak grebenom silazimo ponovo do glečera i uz ponovno montiranje dereza prelazimo i taj zahtjevni dio do doma. Odlučujemo da se ne vraćamo istim putem, nego od doma idemo preko osigurane staze niz greben, Ködnitzkees glečera uz dereze, pa zatim doma Studlhütte (2801 m). Nakon 12 sati od polaska iz doma stižemo u dolinu gdje smo ostavili automobil, umorni i sretni postignutim, pozdravljamo Grossglockner do slijedećeg puta.
Nakon jednog dana odmora u pitoresknim austrijskim varošicama i gradićima, krećemo prema drugoj najvišoj planini Nacionalnog parka Hohe Tauern, Grossvenedigeru (3666 m). Ponovo uspon kreće sa prilično niske tačke. Planinarski dom Johanishütte (2121 m) je jedan od najstarijih domova u Austriji, izgrađen 1857. godine i potpuno renoviran 1999. godine. Iako je u Austriji njime upravlja DAV (Njemački planinarski savez), što je slučaj sa mnogim domovima u Austiji ili Njemačkoj koji pripadaju savezu susjedne države.
Danas nas čeka više od 1500 m uspona i više od 2200 m silaska, što je i mnogo više računajući kumulativne uspone i silaske. Spremni na to, opet krećemo mnogo prije svitanja. Ali nismo toliko ni uranili jer je sat vremena prije nas otišla jedna velika grupa.
Brže nego što kaže putokaz prelazimo uspon do doma Defreggerhaus (2964 m). Dom nosi ime po slikaru Franzu von Defreggeru (1835 – 1921). Prošle godine je bio zatvoren zbog problema sa statikom građevine postavljene na permafrost. Otvoren je ponovo ove godine, no sezona je završila, pa tu nailazimo na zatvorena vrata. Nakon kratkog odmora i još malo kretanja grebenom stižemo do najvećeg austrijskog glečera Schlatenkees, koji se od samog vrha planine spušta 2000 m u dolinu Ködnitztal. Trenutno mu je najveća procijenjena debljina 200 m, a nekada je to bilo duplo više.
Ta debljina je ujedno i najveća dubina glečerskih pukotina, koje predstavljaju najveću opasnost kod uspona na Grossvnediger ovom rutom.
Strogo je zabranjeno kretanje bez glečerske naveze.
Ali s obzirom da skoro nije bilo snježnih padavina, većina pukotina je dobro vidljiva i to u nekoj mjeri olakšava kretanje glečerom. Istim ritmom naveze stižemo i do vršnog grebena koji podsjeća na onaj na Mont Blancu, ali uz manji nagib bočnih padina.
Na vrhu Grossvenedigera (3666 m) je dovoljno prostora za odmor, pauzu za obrok i uživanje u savršenom pogledu na sve alpske vrhove oko nas. Savršeno vidimo Grossglockner, gdje smo bili prije dva dana. Veneciju ne vidimo, iako legenda kaže da se 200 km udaljen grad vidi po vedrom danu i da je to razlog zašto planina nosi ime Grossvenediger (Veliki Venecijanac).
12 sati nakon polaska iz doma i 2200 m niže završavamo naš izlet i zahvalni planinama na sjajnom vremenu i bezbjednom usponu, obećavamo ponovni dolazak. Za kraj nas pozdravlja i jedan slatki mrmot koji mirno pozira dok ga fotografišemo.
Tekst: D. Zgodić
Foto: M. Bogdanović, D. Zgodić
“Protekli vikend smo uživali na najvišim planinama Austrije. Kako nam je bilo pogledajte ovdje i pročitajte na: https://www.pdklekovaca.org/?p=8092”From Grossglockner & Grossvenediger 2023. Posted by Planinarsko društvo „Klekovača” Prijedor on 10/04/2023 (38 items)