Archives
now browsing by author
Mladi planinari u planinarskoj sekciji
Od ove školske godine u OŠ “Dositej Obradović” u Prijedoru počela je da radi planinarska sekcija. Za članstvo u ovoj školskoj aktivnosti vlada veliko interesovanje učenika od VI do VIII razreda.
Pod vođstvom nastavnice Nataše Malinić učenici ove škole formirali su planinarsku sekciju i povodom toga išli su na prvo planinarenje. Pitomim stazama Kozare vodio ih je vodič i sekretar Planinarskog društva “Klekovača” Marko Sarić. Upoznali su se sa osnovnim pravilima kretanja u prirodi i praćenjem markacija i obilježenih planinarskih staza.
Kao i u svakoj prilici, članovi PD „Klekovača“ bili su izuzetni domaćini i širom su otvorili vrata svog planinarskog doma „Kotlovača“. O utiscima sa planinarenje i druženja najviše govore široki osmijesi na licima učenika i želja da ovakvih izleta bude još više a posebno da se noć provede u planini uz druženje u planinarskom domu.
Tekst: Nataša Malinić Fotografije: Nataša Malinić i Marko Sarić
Vranica
PD “Klekovača”, u okviru planiranih aktivnosti, organizuje XVI uspon na Vranicu (2112 m) u subotu i nedjelju, 23. – 24.11.2024. godine.
Program pohoda:
I dan, subota
- 7h – polazak ispred sportske dvorane “Mladost” u Prijedoru;
- 8h – polazak sa stare autobuske stanice u Banja Luci;
- 8:40 – dolazak u Krupu na Vrbasu, razgledanje i kratak odmor;
- 10h – dolazak u Jajce i razgledanje starog dijela grada i vodopada do 11h;
- 11h – polazak prema Gornjem Vakufu (Uskoplje);
- 14h – dolazak u planinarski dom Rosinj (1700 m) na Vranici, smještanje po sobama, odmor;
- 15h – polazak iz doma prema vrhu Rosinj;
- 16:30 – izlazak na vrh Rosinj (2059 m);
- 17h – polazak sa vrha prema pl. domu;
- 18h – dolazak u pl. dom, druženje, odmor, noćenje.
II dan, nedjelja
- 7h – ustajanje, jutarnja higijena, doručak;
- 8h – polazak prema vrhu Nadkrstac;
- 10h – izlazak na vrh Nadkrstac (2112 m);
- 10:30 – polazak sa vrha prema Prokoškom jezeru;
- 12h – dolazak na Prokoško jezero;
- 13h – polazak sa jezera prema pl. domu Rosinj;
- 15h – dolazak do doma, pakovanje, ručak;
- 16h – polazak prema Prijedoru i Banja Luci;
- dolazak u Banja Luku oko 20h a u Prijedor oko 21h.
Opšti uslovi za učešće na akciji: dobro fizičko zdravlje i psihička stabilnost.
Potrebna oprema: planinarske cipele (patike ne dolaze u obzir!), hlače, ranac, jakna, rezervna presvlaka, kapa i naočale za zaštitu od sunca, štapovi za hodanje, vreća za spavanje, hrana, voda, čeona lampa, planinarska iskaznica sa plaćenom članarinom za tekuću godinu, komplet prve pomoći.
Cijena prevoza je 40 KM a noćenje u pl. domu “Rosinj” 10 KM.
Prijave izvršiti pozivom na tel. 065/611-052 kod Duška Vujičića do četvrtka 21.11.2024. godine. Uplate možete izvršiti u kancelariji PD “Klekovača” koja se nalazi u ulici Kralja Petra I Oslobodioca 16 (KUD “Dr Mladen Stojanović”, II sprat) četvrtkom od 19-20h.
Zbog ograničenog broja mjesta samo oni koji izvrše uplatu stiču pravo učešća na akciji.
Vodič je Duško Vujičić.
Svi učesnici uspona dužni su da poštuju upute vodiča i da se pridržavaju pravila o kućnom redu u pl. domu. Organizator zadržava pravo izmjene plana pohoda u odnosu na meteorološke prilike.
Srdačan planinarski pozdrav!
Martinje u Kutjevu
Planinarsko društvo “Klekovača” Prijedor, je po predviđenom Planu akcija 10. novembra 2024. godine organizovalo odlazak na, sada već tradicionalnu, akciju “Martinje u Kutjevu”, koja se održava uz vino, muziku i u dobrom raspoloženju.
Za akciju se prijavilo 50 planinara, različite životne dobi, veselih i raspoloženih za put, neki radi prethodnog iskustva, a neki radi sticanja novog iskustva.
U Kutjevu, na Trgu graševine, su nas srdačno dočekali ljubazni domaćini, predstavnici Turističke zajednice Kutjevo i planinari Planinarskog društva “Vidim”, uz tradicionalni slavonski doručak, pripremljen od strane vrijednih domaćina, za veliki broj planinara iz Hrvatske i zemalja u okruženju, kao i za ostale posjetioce i bogat muzički program u izvođenju domaćih izvođača.
Nakon doručka Program je nastavljen obraćanjem domaćina svim učesnicima manifestacije, sa riječima zahvalnosti za dolazak i detaljnim planom aktivnosti.
Program je nastavljen odlaskom planinara, sa polazne tačke Trg graševine, na jednu od tri staze, uz organizaciju i vodiče Planinarskog društva “Vidim”. Staze su različite dužine, sa potrebnim vremenom za obilazak od jednog do četiri sata hoda, prema izboru planinara. Sve se protežu kroz vinograde, pored vinarija, kutjevskog dvorca, vidikovca “Vila” i drugih prirodnih ljepota okoline Kutjeva.
Završna tačka staze je takođe Trg graševine, na kojem je nastavljen najzanimljiviji dio programa za sve učesnike, krštenje mošta – prelazak mošta u vino, koje je održano po tradicionalnim običajima, u kojim su svi prisutni uživali.
Manifestacija je propraćena bogatim martinjskim sajmom, sa raznovrsnom ponudom proizvoda domaćih proizvođača (vino, rakija, med, hrana, suveniri i drugi proizvodi), sve uz vino i raznovrstan muzički program, u dobrom raspoloženju. Dobro raspoloženje nije bilo ništa manje ni u okolnim vinarijama, koje su takođe prezentovale i omogućile degustaciju odličnih vina, koja su bila dostupna po povoljnim cijenama za sve učesnike.
Manifestacija je propraćenja i drugim zanimljivim sadržajima, kao što je povorka konjanika i konjskih zaprega.
Na samom kraju manifestacije, pored odličnog vina, atmosferu i raspoloženje je, iako po hladnom vremenu dodatno podgrijala domaća rok grupa, izvođenjem svima poznatih pop i rok pjesama.
Martinje u Kutjevu je događaj sa mnogo dobrog raspoloženja i zajedništva na jednom mjestu, za sve ljubitelje prirode i dobrog vina, i zbog toga, veliko hvala domaćinima Turističkoj zajednici Kutjevo, Planinarskom društvu “Vidim” i svim vinarijama.
Tekst: R. Daljević;
Fotografije: R. Daljević, S Topić i D. Sarić
Izlet na Plitvice
Kao što je i bilo najavljeno, u nedjelju 27.10.2024. godine, u organizaciji PD „Klekovača“ (tačnije, vodiča Marka Sarića) članovi, prijatelji i simpatizeri društva, upriličili su jednodnevni izlet u NP „Plitvička jezera“.
Nacionalni park Plitvička jezera najstariji je, osnovan 1949. godine, i najveći nacionalni park Republike Hrvatske, a od 1979. godine, je upisan i na UNESCO-ov Popis svjetske baštine.
Park zauzima površinu nešto manju od 300 km2 i najvećim je dijelom prekriven šumom i travnjacima, a ono što privlači nesmanjenu pažnju svih posjetilaca su vodene površine (16 velikih jezera koji se najčešće spominju a ima ih ukupno 90), koje zauzimaju tek nešto manje od 1 % površine Parka.
Zanimljivo je da je u Parku registrovano čak 1267 različitih biljnih vrsta od čega čak 50 vrsta orhideja.
Šume i vode su staništa za brojan životinjski svijet – od veoma brojnih insekata, preko 320 vrsta leptira, rijetkog crnog daždevnjaka, dvadesetak vrsta šišmiša, pastrmke, riječnih rakova, sivog sokola, do vuka i smeđeg medvjeda – simbola Plitvica.
Bilo da se radilo o „starim“ posjetiocima ili o onim koji su prvi put u Parku, jedno je bilo isto: svi su bili oduševljeni onim što nam priroda na ovom mjestu daruje:
Stazom H (malo zahtjevnijom samo u zadnjem dijelu kada se, već umorni, trebamo sa Donjih jezera vratiti na polazište) obišli smo Gornja i Donja jezera, vozili se turističkim vozićem, a elektromotornim brodićem najvećim jezerom Kozjak.
Dakle, zaključak je nepodijeljen – uvijek je premalo vremena da se dovoljno „nauživa“ u ovoj ljepoti, te da ovaj izlet treba ponoviti – možda u vrijeme višeg vodostaja, moćnijih vodopada, ili u zimskom periodu, kada snijeg prekrije i zabijeli okolinu, a led okuje jezera.
Kako je u popodnevnim časovima bio najavljen i „izlet iznenađenja“, oko 16 h smo napustili nacionalni park, krenuli nazad prema graničnom prelazu, te u Ličkom Petrovom Selu skrenuli prema selu Željava. Tada je već i posljednjim bilo jasno da idemo na devastirani vojni aerodrom predratne jugoslovenske avijacije, najvećim dijelom (osim uzletno-slijetnih pista) ukopan duboko pod planinski masiv Plješevice.
Našem vodiču se pridružio i g. Nedžad Jahić i sam svjedok posljednjih dana ovog aerodroma, pa je, nakon osunčanih Plitvica, bilo relaksirajuće u hladu podzemlja, slušati istoriju „iz prve ruke“: od toga koliko se dugo gradio ovaj strogo čuvani vojni objekat, kolika je vrijednost te investicije, kolika je bila posada ovog aerodroma, koliko je nove i sopstvene tehnologije ugrađeno, kako je izgledao svakodnevni život duboko pod planinom, sve do toga kako je završio svoju aktivnu ulogu.
Zanimljivo je da je s nama bio saputnik (naš Žarko Mudrinić) i još jedan svjedok kraja ovog aerodroma, koji je zapamtio eksplozije nalik na zemljotres kao svjedočanstvo prolaznosti svega, pa i takvog, tajnog, pod zemljom utvrđenog aerodroma:
Mnogi su se na kraju, s razlogom, dvoumili u izboru boljeg dijela izleta – Plitvice ili Željava.
Tekst: Staško Bajić
Fotografije: Radana Daljević, Suzana Utješinović, Dajana Tubin, Miroslav Joksimović i Marko Sarić
Zimsko računanje vremena
U noći između subote i nedjelje (26/27. oktobra) počinje zimsko računanje vremena. Svoje časovnike pomjerite za jedan sat unazad.
Mali je ovo podsjetnik da ne biste poremetili svoje redovno, nedjeljno planinarenje.
Hrastovačka gora
Planinarsko društvo “Klekovača” u okviru planiranih aktivnosti organizuje posjetu HPD “Zrin” Petrinja (Hrvatska) i uspon na Hrastovačku goru u subotu, 12. oktobra 2024. godine. Prisustvovaćemo tradicionalnoj manifestaciji “Planinarska kestenijada” kojoj prisustvuje veliki broj planinara iz BiH, Hrvatske i Slovenije.
PROGRAM POHODA:
- 6:30 – polazak autobusa ispred Sportske dvorane “Mladost”;
- 7h – polazak sa Nestro benzinske pumpe u Novom Gradu;
- 8:30 – dolazak u Petrinju;
- 9:15 – početak uspona;
- 12h – dolazak do planinarskog doma “Matija Filjak”, druženje učesnika pohoda uz pečenje kestena i zabavni program;
- 16:00 – polazak prema Prijedoru;
- 18:30 – dolazak u Prijedor.
Domaćini organizuju zabavu uz muziku kod planinarskog doma, sportske igre uz animatore te bogatu gastro ponudu po prihvatljivim cijenama. Tokom uspona moguće je sakupljanje pitomog kestenja.
Opšti uslovi za učešće: odlično zdravlje, fizička kondicija, psihička stabilnost.
Potrebna oprema: planinarske cipele (patike ne dolaze u obzir!), ranac, odgovarajuća planinarska odjeća u odnosu na meteo prilike, kapa, naočale za zaštitu od sunca, ranac, štapovi za hodanje, hrana za jedan dan, voda (minimalno 2l), važeći biometrijski pasoš, planinarska iskaznica sa plaćenom članarinom za tekuću godinu, komplet prve pomoći.
Cijena prevoza je 20 KM.
Prijave izvršiti isključivo pozivom na telefon 065/611-052 (Duško Vujičić) do četvrtka 10.10.2024. godine a obavezne uplate izvršiti u kancelariji Društva u ulici Kralja Petra I Oslobodioca 16 (KUD “Dr Mladen Stojanović”, II sprat) četvrtkom u periodu od 19-20h. Samo oni planinari koji na vrijeme izvrše uplatu ostvaruju pravo učešća na pohodu.
Vodiči su Duško Vujičić i Marko Sarić.
Prijavljeni planinari stazu obilaze na vlastitu odgovornost!
Pridružite nam se!
Pećina Bukovica
U nedjelju 21.7. odazvali smo se pozivu PSD „Pecija” iz Kozarske Dubice da dođemo u Vojskovu na druženje i obilazak pećine Bukovica. Visoka temperetura koje nas prati ovih dana bila je protiv nas ali mala grupa najhrabrijih krenula je na druženje.
U Vojskovi kod planinarskog doma domaćini su nas dočekali sa kafom i rakijom, a kad su se svi okupili krenuli smo put pećine. Laganom šetnjom kroz bukovu šumu stižemo do pećine Bukovice. Hm, što li se tako zove?! U malim grupicama sa šljemovima i lampama ulazimo u pećinu nestrpljivi da vidimo šta će nas tamo dočekati. Pećina nas časti pogledom na pećinski nakit, koloniju slijepih miševa i pomalo skučen prostor.
Nakon posjete svih članova pećini krećemo nazad. Da nam šertnja bude zanimljivija pobrinula se mala Tara koja nas zabavljala svojim nestašlucima. Nakon šetnje od nekih 12 km upriličen je ručak uz hladna osvježenja.
Zahvaljujemo se domaćinima na pozivu i druženju do nekog sljedećeg viđenja.
Tekst i fotografije: Valentina Dešić
Ćopićevim stazama
Odazvali smo se pozivu Planinarskog udruženja “Grmeč” iz Prijedora da učestvujemo u planinarskom maršu Ćopićevim stazama.
Okupilu smo se ispred gradskog stadiona gdje nas je čekao autobus i odvezao prema Grmeču, tj. početnoj tački našeg marširanja.
Obišli smo Korčanicu, spomen-kompleks stradanju naroda tih prostora u NOB-u, položili vjenac, upalili svijeće. Prilikom obilaska jedne od kosturnica drvo je palo preko jednog od spomenika. Najmanje što smo mogli uraditi je da dobro zapnemo svi zajedno i sklonimo ga. To nam je i uspjelo uz veliko zalaganje naše Mire koja nije željela da situaciju ostavi nerješenu. Istorijski čas održao nam je Đuro Trkulja dugogodišnj kustos ovog konpleksa, a počastio nas je i čitanjem nekih od svojih pjesama.
Da ne bismo išli asfaltom autobus nas vozi do sela Potkraj odakle konačno kreće marševanje. Kilometre prelazimo tvrdim seoskim putem, bezbjedni od zmija i krpelja. Uz prelijepe krajolike, dobro druženje, vrućina ne dolazi do izražaja, a organizator se potrudio da nas zaskoči i koje hladno osvježenje koje je čekalo u Majkića Japri kod crkve.
I tako korak po korak, kilometar po kilometar stižemo do Brankove kuće. Dočekuje nas gospođa Božidarka, kustos spomen kuće i velikodušno nam pokazuje sadržaj muzeja uz divna objašnjenja i obavještenja. A mi onako malo postiđeni što smo nepravedno zapostavili našeg Branka Ćopića obećavamo sebi da ćemo čim dođemo kući latiti se koje knjige Brankove da obnovimo gradivo. Ipak su geneneracije odrasle uz njega. Potom odlazimo do Brankove škole gdje polažemo vjenac. Neko je rekao u jednom trenutku “bilo je tebi Branko fino u ovim Hašanima” a mi ostali smo se složili. Ti proplanci, šumice, livade, uzvišenje, potok, ima neke svoje draži i ljepotu prirode.
Zatim odlazimo na zasluženi ručak koji je organizovan tom prilikom. Nismo mogli ući u školu, jer je raspust, a nismo obišli ni Čiča Trišin mlin. Ali to nek nam bude zadatak kojem ćemo se vratiti iduće godine za šeste Ćopićeve staze.
Tekst i fotografije: Valentina Dešić
Izvori Plive i Janjske otoke
Ovog vrućeg, posljednjeg dana juna, krenula je grupa od 20-tak članova PD “Klekovača” Prijedor na jednu opuštenu relaksirajuću akciju, u potrazi za osvježenjem. Plan je bio obići dvije rijeke kojima se uvijek lijepo vratiti, Plivu i Janj.
Put nas je prvo doveo do Zelenkovca, gdje smo napravili jednu lijepu pauzu za kafu i doručak. Nakon toga krenuli smo prema rijeci Plivi i laganom šetnjom obišli njene izvore, te se osvježili i kratko odmorili na njenom trećem izvoru. Uživanje je bilo napiti se hladne vode sa ovog izdašnog izvora.
Sunce je već bilo visoko i pošli smo dalje, na prelijepu rijeku Janj. Ljepota slapova i žubora ove vode odvukla je pažnju sa vreline kojom je sunce već nemilosrdno tuklo. Tu smo se počastili svježe ulovljenom prženom pastrmkom i hladnim pivom.
Bilo je lijepo, ali nedovoljno za savladati veliku vrućinu, te smo krenuli put jezera Balkana. Kako je nakon šetnje najprijatnije zaplivati, ko je želio, rashladio se na taj način. Oni drugi opustili su se u hladu iznad jezera ili u restoranu. Tu se današnji izlet završio a o ljepoti doživljenog, svjedoče fotografije učesnika.
Tekst: Mirjana Stegić
Fotografije: Mirjana Stegić i Miloš Okanović
Grand Prix Prijedor 2024
Na Kozari je u subotu 29. juna 2024. godine održana biciklististička trka – Grand Prix Prijedor 2024 u organizaciji biciklističkog kluba “Kozara” Prijedor.
Svi oni koju su bili na Kozari, imali su priliku gledati kako evropska elite iz svijeta biciklizma, ulaže napore u borbi za vrijedne UCI bodove!
U muškoj elite kategoriji pobjedu je odnio Rok Naglič iz Slovenije. BRAVO!
Pobjednica u ženskoj elite kategoriji je takođe iz Slovenije Maruša Naglič. BRAVO!
Pobjedu u muškoj juniorskoj trci odnio je Jakub Mušálek iz Češke. BRAVO!
Najbrža u ženskoj juniorskoj kategoriji bila je Rubanenko Anstasiia iz Ukrajine. BRAVO!
Planinarsko društvo “Klekovača” je podržalo ovo takmičenje sa volonterskim radom na uređenju takmičarskih staza i redarstvom na kontrolnim tačkama. Uvijek podržavamo i podržavaćemo aktivan boravak u prirorodi i promociju naše Kozare.
Vidimo se dogodine!